Zwiedzamy Szczecin

To miasto, które odwiedzamy nieczęsto – położone na samym zachodnio-północnym końcu Polski, nie leży w dodatku na trasie żadnego większego połączenia kolejowego czy jakiejś autostrady. Do Szczecina zapuszczamy się zatem w większości przypadków niechętnie i raczej z konieczności niż z faktycznej chęci – tymczasem okazuje się, że niesłusznie! Szczecin to przepiękne miasto, które ma naprawdę sporo do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Jeżeli tylko poświęcisz trochę czasu i energii na to, aby wybrać się do Szczecina, z pewnością będziesz bardzo zadowolony. Co można tam zwiedzić?

Zamek Książąt Pomorskich

Oto żelazny punkt każdej wycieczki. Zamek usytuowany jest na wysokiej skarpie tuż nad Odrą, dzięki czemu jest widoczny praktycznie z każdego zakątka miasta. Niegdyś w tym miejscu stała świątynia poświęcona czci pogańskiego bożka. Kiedy jednak do Szczecina przybył z Niemiec biskup Otton z misą chrystianizacyjną, świątynia została zburzona, a na jej miejsce wzniesiono zamek – po tym, jak miastu zostały nadane w 1243 roku miejskie prawa magdeburskie. ZamekSzczecin był przez długie lata siedzibą tutejszej dynastii Gryfitów, jednak w czasie drugiej wojny światowej został bardzo mocno zniszczony przez naloty bombowe. Po wojnie zamek został zrekonstruowany w stylu renesansowym i dzisiaj stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Szczecina. We współczesnych czasach zamek stał się kulturalnym centrum Szczecina – znajduje się tutaj Muzeum Zamkowe, Gabinet Lubinusa, Opera na Zamku, Cela Czarownic, liczne teatry i kino, letnia scena muzyczna… Zamek to także siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz centrum informacji turystycznej.

Podziemne trasy Szczecina

Szczecin ma bardzo rozbudowane podziemia – to tutaj w czasie drugiej wojny światowej znajdował się schron przeciwlotniczy, zaś w późniejszym czasie – również schron przeciwatomowy. Dzisiaj podziemne trasy zostały zrekonstruowane i można je zwiedzać z przewodnikiem. Co ciekawe, budowa schronu przeciwlotniczego w czasach wojennych również nie odbywała się od zera – historia podziemnych korytarzy pod Szczecinem sięga dziewiętnastego wieku!  Schrony znajdują się na poziomie około pięciu metrów pod ziemią. Najdłuższy z korytarzy liczy ponad sto metrów, a cały schron ma łączną powierzchnię ponad dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych. Opłata za zwiedzanie schronów jest niewielka, bo wynosi zaledwie 25 złotych. Oczywiście przewidziane zostały również zniżki dla dzieci oraz dla młodzieży szkolnej.