Zwiedzamy Kraków

Niegdyś stolica Polski – dzisiaj nieco mniejsze od Warszawy miasto, jednak bynajmniej nie oznacza to, że mniej atrakcyjne turystycznie. Wręcz przeciwnie – wiele osób uważa, że Kraków ma o wiele więcej do zaoferowania zwiedzającym niż aktualna stolica Polski. To, czym Kraków niewątpliwie wyróżnia się na tle innych, zarówno polskich jak i europejskich miast, z pewnością jest niepowtarzalny klimat. Dajmy się dzisiaj mu porwać i sprawdźmy, co można ciekawego zobaczyć właśnie w Krakowie!

Stare Miasto

Jakkolwiek Kraków niewątpliwie cały jest bardzo klimatyczny, zwiedzanie warto rozpocząć os starego miasta. Tak naprawdę równie dobrze na starym mieście można byłoby zakończyć – pozostała część Krakowa jest bowiem Krakówzdecydowanie bardziej nowoczesna. Prawdopodobnie w żadnym mieście nie znajdziecie tak dużego zagęszczenia zabytków i innych wartych obejrzenia miejsc jak właśnie na krakowskiej starówce. Jeżeli zapuścicie się w te uliczki i poczujecie klimat starego Krakowa, prawdopodobnie w ogóle nie będziecie chcieli wracać do domu – a nawet jeżeli wrócicie, to znajdziecie się z powrotem w Krakowie wcześniej niż przypuszczacie.

Co konkretnie zwiedzać?

Na Starym Mieście znajduje się kompleks budynków należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszego uniwersytetu w Polsce, którego początki datuje się na pierwszą połowę czternastego wieku. Zobaczycie tam między innymi Collegium Maius – przepiękny dziedziniec połączony z ogrodem, który największe wrażenie na zwiedzających robi oczywiście w miesiącach letnich. Przechodząc ulicą Grodzką warto poszukać nieco ukrytego wejścia do budynku Collegium Iuridicum – z pewnością będzie otwarte, gdyż każdego dnia odbywają się tam zajęcia dla studentów. Zapewniamy, że zabytkowy dziedziniec budynku na pewno Was zachwyci!

Polecamy również odwiedzić Kościół Świętego Kazimierza. Oczywiście w Krakowie, jak to w każdym większym i starszym mieście, kościołów jest pod dostatkiem, jednak Kościół Świętego Kazimierza zazwyczaj robi największe wrażenie na turystach. W wybrane dni miesiąca można zwiedzać nie tylko jego wnętrze, ale również katakumby i podziemne korytarze – polecamy dla osób o mocnych nerwach!

Jeżeli lubicie nieco mroczne klimaty oraz spacery po podziemiach, możecie odwiedzić również Muzeum Podziemia Rynku. Opłata za wejście jest stosunkowo niewielka, bo wynosi zaledwie parę złotych, a wrażenia są bezcenne, zatem z pewnością warto. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się po zmroku, kiedy wrażenia będą jeszcze spotęgowane.