Warszawa – informacje ogólne

Chyba każdy, kto mieszka w Polsce, powinien przynajmniej raz odwiedzić stolicę naszego pięknego państwa, czyli Warszawę. Jest to miasto ważne nie tylko ze względu na kwestie polityczne i międzynarodowe, ale także świetne miejsce do zwiedzania, pełne różnego rodzaju zabytków ważnych z historycznego punktu widzenia, ale jednocześnie bardzo nowoczesne i szybko się rozwijające.

Zabytki Warszawy

Warszawa została w dużej mierze zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej. Z tego powodu jest to miasto pełne kontrastów – lewobrzeżna Warszawa jest wypełniona nowoczesnymi ogromnymi biurowcami, zaś po prawej stronie Wisły można jeszcze w małych uliczkach i ciemnych bramach Warszawaodnaleźć klimat dawnych lat. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż warszawska Praga, znajdująca się po lewej stronie Wisły, została zniszczona jedynie częściowo – dlatego tam zachowały się stare kamienice i przedwojenny klimat. Jakkolwiek wśród turystów zdecydowanie bardziej popularne jest centrum miasta, warto wybrać się również na krótki spacer po Pradze i poczuć klimat tej części miasta – jeżeli zapuścicie się w kręte uliczki, na pewno szybko zakochacie się w Warszawie. Po lewej stronie Wisły oczywiście warto zwiedzić Zamek Królewski oraz Łazienki – bardzo popularny zarówno wśród mieszkańców stolicy jak i turystów park, który latem mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Nowoczesność i tradycja

W Warszawie tradycja praktycznie na każdym kroku miesza się z nowoczesnością. Jak już wspomnieliśmy, jeżeli wybierzecie się na spacer prawą stroną Wisły, będziecie tam mogli podziwiać oryginalną zabudowę przedwojennej Warszawy. Kamienice w większości są mocno zniszczone i nadgryzione zębem czasu, jednak wciąż świadczą o potędze i pięknie dawnej Warszawy. Po tej stronie rzeki znajduje się również ZOO, które koniecznie musicie odwiedzić – a jeżeli będziecie mieli szczęście, będziecie mogli zobaczyć niedźwiedzie nawet bez wchodzenia do środka! Niedźwiadki bowiem swój wybieg mają zlokalizowany w pobliżu mostu i trasy łączących Pragę ze Śródmieściem. Latem wygrzewają się właśnie w tamtym miejscu – można je dojrzeć nawet z okien przejeżdżającego nieopodal tramwaju czy autobusu!

Z drugiej strony po lewej stronie Wisły panuje już na dobre nowoczesny styl. Ta część miasta została praktycznie doszczętnie zniszczona w czasie wojny, zatem w późniejszych latach musiała zostać odbudowana. Jest tu mnóstwo zabudowy socrealistycznej, a także wiele nowoczesnych wieżowców mieszkalnych oraz biurowców – (czytaj więcej).