Rzym – miasto gdzie warto powracać

Włochy to państwa bardzo bogate w historię – niektóre jego miasta są jednak bardziej znane od innych, głównie przez znajdujące się w nich różnorakie zabytki, które istnieją tam od wielu, wielu lat. Wśród tych najbardziej znanych możemy wyróżnić kilka, lecz tym najważniejszym, najbardziej bogatym w historię jest bez wątpienia interesujący nas dzisiaj Rzym i przylegający do niego Watykan.

Najbardziej rozpoznawalne miasto Włoch

Jak łatwo można się zorientować po prostu patrząc na statystyki, Rzym to bardzo zaludnione miasto, które nie dość, że jest jednym z największych w państwie, to należy także do ścisłej czołówki miejsc (patrząc na cały świat), w których możemy odnaleźć największą liczbę zabytków i miejsc historycznych. Każdy z nas o nim słyszał i tak naprawdę wszyscy kojarzymy jakiś zabytek, który można tam znaleźć. Wśród tych najpopularniejszych na pewno zajdziemy osławione Koloseum, gdzie ludzie walczyli o życie między sobą lub byli rzucani lwom na pożarcie pod obstrzałem spojrzeń całej widowni, która przychodziła na te „widowiska” tłumnie, często całymi rodzinami. Warto zauważyć, że obecnie Koloseum to najbardziej rozpoznawalne miejsce nie tylko Rzymu, lecz i całych Włoch i autentycznym grzechem jest być w owym mieście, a nie pójść go zobaczyć choć od zewnętrznej strony.

Rzym i Watykan – co mają wspólnego?

Watykan jest uważany zarazem za miasto, jak i za osobne państwo Europejskie – jest ono położone zaraz przy granicy Rzymu, przez co bardzo wiele wycieczek, czy nawet biur podróży organizując programy zwiedzania, uwzględnia również wycieczkę po ziemiach Watykanu. Samo miasto-państwo w porównaniu nie tylko do innych państw, ale i samego Rzymu jest maleńkie, jednak jego znaczenie i to, co sobą reprezentuje, po dzień dzisiejszy jest tak samo ważne jak niegdyś. Sam Watykan jako miejsce można zwiedzić w dosłownie kilka godzin, choć oczywiście jeśli chcielibyśmy owe miasto-państwo bardziej „zgłębić”, to zawsze warto poświęcić na to kilka dni, które tak naprawdę ze względu na powierzchnię Watykanu w zupełności wystarczą, uzależnione tylko od tempa naszego zwiedzania.

O czym warto wiedzieć przed wybraniem oferty biura?

To pytanie jest dosyć istotne, gdyż ofert biur podróży do Rzymu istnieją wręcz setki i każde z nich daje nam różne możliwości wyboru – od zwiedzania praktycznie na własną rękę, aż po bardzo bogate programy, w których – jeśli dobrze zapłacić – możemy zwiedzić wszystko co najważniejsze. Warto jednak pamiętać, że miejsc do odwiedzenia w Rzymie są praktycznie setki i jedna mała wyprawa, chociażby i miesięczna, nie odsłoni pokaże nam wszystkiego, co to miasto oferuje.