Rzym – co zwiedzać?

W Rzymie można się bez wątpienia zatracić i spędzić tam nawet nie kilka, a nawet kilkanaście dni i się nie znudzić – zawsze jest tutaj co robić, coś nowego do zobaczenia, a jeżeli nie – to z pewnością nigdy nie znudzi Wam się wyjście na mocne włoskie espresso czy fantastyczną cienką pizzę z chrupiącymi rantami. Zwiedzanie może Wam zająć ogromną ilość czasu, jeżeli jednak nie macie go pod dostatkiem, musicie wybrać najważniejsze zabytki – oto nasza subiektywna lista zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Rzymie!

Koloseum

Jeden z siedmiu cudów świata i symbol, z którego chyba najbardziej na świecie słynie Rzym. Bardzo znany rzymski amfiteatr został zbudowany w latach 70 i 80 naszej ery, a zatem już niedługo będzie obchodził rocznicę dwóch tysięcy lat istnienia! Rzym w międzyczasie nawiedzało wiele kataklizmów, wojen i trzęsień ziemi, a mimo to budowla jest tak wytrzymała, że była w stanie Rzymprzetrwać to wszystko właściwie w zaledwie lekko naruszonym stanie. Tuż obok znajduje się również Forum Romanum, które możecie zwiedzić na jednym bilecie razem z Koloseum. Tam z kolei podczas prac archeologicznych prowadzonych na początku dziewiętnastego wieku odkryto zachowane fragmenty budowli z szóstego i siódmego wieku przed naszą erą! To rzecz, którą koniecznie musicie zobaczyć!

Panteon

Nie możecie przegapić również tej przepięknej świątyni położonej na Polu Marsowym. Okrągła świątynia była zadedykowana wszystkim rzymskim bogom i stała się miejscem prawdziwego kultu. Powstała jeszcze przed naszą erą, jednakże na skutek późniejszych wojen Paneton został zniszczony. Odbudowano go w połowie drugiego wieku naszej ery i aktualnie jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z tego okresu na świecie! Świątynia zachowała się w stanie praktycznie nienaruszonym, dlatego również jest to obowiązkowy punkt właściwie każdej wycieczki do Rzymu.

Fontanna di Trevi

To również jedna z najbardziej znanych na świecie fontann. Powstała w roku 1435 z inicjatywy ówczesnego papieża Klemensa XII. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna fontanna, która podczas prac zleconych przez papieża została znacząco rozbudowana i udekorowana. Po raz kolejny Fontannę di Trevi przebudowano w połowie osiemnastego wieku. Fontanna jest ogromna, gdyż mierzy 26 metrów na wysokość, jej szerokość to natomiast 20 metrów. Do Fontanny turyści wrzucają zawsze drobne monety na szczęście – ma to im zagwarantować, że jeszcze kiedyś wrócą ponownie do tego pięknego miejsca.