Poznaj europejską stolicę – Londyn!

Kiedy kończą się pomysły na wakacje i nie wiemy dokąd jeszcze się udać, jakie miejsce jest godne odwiedzenia, warto zwrócić uwagę na Londyn – stolicę Wielkiej Brytanii, którą rocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów. Skoro jest tak bardzo popularna, musi być w niej coś, co przyciąga, a potem nie pozwala o sobie zapomnieć. Co to jest?

Położone nad Tamizą, trzecie pod względem wielkości miasto Europy i największe miasto Unii Europejskiej zbiera co roku rzesze pozytywnych opinii od turystów, którzy dopiero co stamtąd wrócili. Londyn to światowe centrum biznesowe, finansowe i kulturalne, a w sercu miasta znajdują się główne siedziby największych banków i firm międzynarodowych. Dostać się do niego Londynmożemy – jak do większości takich miast – na różne sposoby. Samochodem, autobusem, czy pociągiem przez Eurotunel – już wtedy można zaliczyć pierwszą atrakcję turystyczną, mianowicie przejazd kanałem La Manche. Najszybciej jednak dostać się do miasta można samolotem (połaczenia do Londynu PLL LOT) i zazwyczaj to właśnie ten rodzaj transportu jest wybierany przez turystów. Później już na miejscu warto przejechać się metrem, bo to właśnie Londyn posiada najbardziej rozbudowaną sieć – londyńskie metro liczy 400 kilometrów, a pod ziemią można wyruszyć z 270 stacji.

Co robić w Londynie?

Jeśli chodzi o zabytki i miejsca warte zobaczenia trzeba zaznaczyć, że tylko w samym Londynie znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a są to: średniowieczny kompleks forteczny The Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i jeden obszar obejmujący kilka obiektów: Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty. Bez wątpienia zwiedzanie zacząć właśnie od tych miejsc. Później koniecznie trzeba zobaczyć symbol Londynu – Big Bena, czyli najsłynniejszą wieżę zegarową na świecie, powstałą w XIX wieku. Zwykłemu przechodniowi z pewnością ciężko uwierzyć, że wskazówki minutowe mają ponad 4 metry, jest to więc bez wątpienia kolosalna konstrukcja. Oprócz wyżej wymienionych zabytków możemy również odwiedzić liczne muzea, parki i galerie, a potem, po dniu wypełnionym wrażeniami udać się do kafejki czy restauracji i odpocząć przy kawie lub herbacie.

Londyn z pewnością jest dobrym pomysłem zarówno na krótki wypad, jak i dłuższe wakacje. Warto zagościć w mieście z królewską siedzibą i najpiękniejszym zwodzonym mostem na świecie – Tower Bridge i na długo zapamiętać wrażenia, których mieliśmy okazję doświadczyć.