Podróż do Moskwy

Moskwa to stolica ogromnego kraju jakim jest Rosja. Miasto to można zwiedzać o każdej porze roku. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się stolic świata. Moskwa zachwyca architekturą, gdzie wszystkie budowle są ogromne, wykonane z przepychem.

Jest to największe miasto Europy. To tutaj koncentrują się największe inwestycje, filie zagranicznych firm, tu mają swoje siedziby ośrodki polityczne i kulturalne kraju. Najważniejszym punktem zwiedzania Moskwy jest oczywiście Plac Czerwony. Plac w kształcie prostokąta wyznacza centrum miasta. Miejsce z każdej strony osłonięte przez niesamowite budowle. Obiekt ten w 1990 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z jednej Moskwastrony mury Kremla, rzucające cień na mauzoleum Lenina, dalej najstarsze Moskiewskie Muzeum, Sobór Wasyla Błogosławionego i wielkie centrum handlowe. To miejsce było świadkiem wielu ważnych wydarzeń wojennych i politycznych. Jako centrum władzy politycznej w Rosji, panują tu surowe przepisy poruszania się po wyznaczonej przez żołnierzy ścieżce. Przebywając na Placu Czerwonym nie można pominąć mauzoleum Lenina, w którym spoczywa wielki wódz. To budowla stworzona z czarnego i czerwonego marmuru. Kreml to siedziba rządu Rosji otoczony wysokim na prawie dziewiętnaście metrów murem z czerwonych cegieł. Na jego terenie znajdują się ciekawe obiekty jak Arsenał, czy Senat. Jedną z najciekawszych budowli w tym miejscu jest Dzwonnica Iwana Wielkiego. Ma ona 81 m, a u jej podnóża znajduje się największy dzwon na świecie o wadze 200 ton. Najbardziej rozpoznawalną budowlą na Placu Czerwonym jest Cerkiew Wasyla Błogosławionego, wzniesiona w latach 1555-1560 przez cara Iwana Groźnego dla uczczenia pokonania Tatarów i zdobycia Kazania. Znajdujący się na terenie Kremla trójkątny Senat posiada aż trzy własne, wewnętrzne dziedzińce. Godnym obejrzenia zabytkiem w Moskwie jest Teatr Wielki, wzniesiony w stylu klasycystycznym, w którym wystawia się przedstawienia operowe, oraz baletowe. Występują tu najwięksi artyści, najbardziej prestiżowych szkół. Wystawiane są tutaj przedstawienia najwybitniejszych kompozytorów operowych, między innymi Piotra Czajkowskiego, czy Rachmaninowa. Będąc w Moskwie nie sposób nie korzystać z metra. Moskiewskie metro jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Zostało zbudowane na dwóch poziomach, a stacja każda ładniejsza od poprzedniej.

Moskwa to metropolia w każdym tego słowa znaczeniu. To miejsce, gdzie ludzie są przyjaźni i gościnni. Warto odwiedzić to miasto (sprawdź połączenia na lot.com), aby przekonać się niesamowitym klimacie tego miasta i kraju.