Paryż – informacje ogólne

Światowa stolica zakochanych – Paryż niemal w każdy weekend w roku jest wręcz oblegany przez zapatrzone w siebie pary, wyznające sobie miłość pod Wieżą Eiffle’a. Oczywiście największe tłumy są tam w walentynki i w sylwestra, dlatego jeżeli nie przepadacie za wszechobecnym ściskiem, zdecydowanie wybierzcie nieco inny termin swojej podróży do francuskiej stolicy. Wtedy Paryż na pewno Was zachwyci!

Informacje ogólne

Paryż, stolica Francji, zlokalizowany jest w przepięknym miejscu nad Sekwaną. W mieście mieszka na co dzień około 2,2 miliona osób – jest to jednocześnie największa francuska aglomeracja. Paryż zajmuje powierzchnię około stu tysięcy kilometrów kwadratowych. Poruszanie się po mieście jest stosunkowo Paryżłatwe, pod warunkiem, że nie korzystacie z metra. Francuskie metro powstało w dawnych czasach i jest zupełnie nieprzystosowane do aktualnych warunków – tak naprawdę służy ono jedynie osobom dojeżdżającym do pracy, gdyż dla turystów jest kompletnie bezużyteczne z powodu fatalnej lokalizacji poszczególnych stacji. Metrem nie dojedziecie w pobliże właściwie żadnego z zabytków wartych zobaczenia. Jeżeli jednak będziecie poruszać się autobusami czy taksówkami, bez problemu traficie wszędzie tam, gdzie będziecie chcieli. Paryż jest miastem łatwym do nawigowania, gdyż podzielony jest na dwadzieścia dzielnic oznaczonych kolejnymi liczbami rzymskimi – dzielnica, w której położona jest Wieża Eiffle’a, ma numer I, zaś pozostałe numery rosną zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Czy jest drogo?

Paryż z pewnością nie należy do najtańszych miast – jeżeli szukacie miejsca na budżetowy wypad, raczej powinniście się zdecydować na jakąś inną destynację. Jednocześnie jednak nie można Paryża demonizować – jeżeli zrobicie sobie kilkudniowy wypad do miasta zakochanych, z pewnością też nie zbankrutujecie. Trzeba poświęcić po prostu nieco czasu na znalezienie chociażby niedrogiego hotelu – jeżeli Wam się to uda, właściwie połowę kosztów macie już w kieszeni.

Dojazd

Do Paryż oczywiście najszybciej dostać się samolotem – podróż z Polski zajmuje około dwóch godzin i już możecie cieszyć się francuskim słońcem. Jeżeli zdecydujecie się na tanie linie lotnicze, najprawdopodobniej wylądujecie na lotnisku Paris-Orly, jeżeli na tradycyjnego przewoźnika – na lotnisku Charles de Gaulle, położonym bliżej miasta. Z lotniska do centrum miasta możecie oczywiście dostać się na przykład autobusem (około 10 euro od osoby) albo taksówką (około 50-70 euro za cały kurs).