Jak podróżować samolotem? To proste!

Samolot to od lat najszybszy środek transportu. Dzięki niemu możemy przemierzać tysiące kilometrów w bardzo krótkim czasie – podróże, które normalnie trwałyby tygodniami, trwają zaledwie kilka godzin. Jak przygotować się do podróży, żeby przebiegła bezproblemowo?

Przede wszystkim najpierw kupujemy bilet. Ogromnym plusem jest to, że nie musimy robić tego na lotnisku. Obecnie istnieje mnóstwo stron online, z pomocą których łatwo możemy zarezerwować miejsce w samolocie bez wychodzenia z domu. Kupując bilet trzeba pamiętać, że miejsca przy oknie są najlepszym wariantem – możemy dzięki temu obserwować, jak maszyna Samolot na pasie startowymrazem z nami odrywa się od ziemi. Później, gdy bilet jest już w naszej kieszeni, zaczynamy przygotowywać się do podróży i już w tym momencie powinniśmy przemyśleć kwestię bagażu, ponieważ każda linia lotnicza ma swoje własne wymogi dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego i rejestrowanego. Ważne, by bagaż zapakować w taki sposób, żeby w przypadku kontroli łatwo było z niego coś wyjąć. W przypadku, gdy się nie zastosujemy do danych wymogów, możemy na lotnisku drogo zapłacić za nadbagaż, dlatego przed wylotem należy dokładnie się z nimi zapoznać, żeby takiej sytuacji uniknąć. Większość linii lotniczych oprócz bagażu podręcznego dopuszcza wniesienie na pokład również drugiej torby – jeśli potrzebujemy zabrać laptop czy zwykłą małą torebkę.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Powinno się też zawczasu dowiedzieć, czego na pokład maszyny ze sobą wziąć nie możemy – wszystkie informacje znajdziemy na stronie internetowej wybranych przez nas linii lotniczych.

Na pokładzie znajduje się obsługa, która chętnie odpowie na wszystkie nasze pytania i pomoże w znalezieniu naszego wcześniej zarezerwowanego miejsca. Załoga ta również przed wylotem prezentuje, jak zapiąć pasy oraz jak używać maski tlenowej w nagłych wypadkach. Przy startowaniu i lądowaniu należy mieć zapięte pasy, podczas podróży natomiast, kiedy samolot wzniesie się już na swoją wysokość i leci swoją prędkością, nie ma takiego obowiązku. Telefon należy przełączyć na tryb samolotowy, o czym również poinformuje nas przed startem załoga. Przed podróżą, szczególnie jeśli strach przed lataniem przysparza nam dolegliwości żołądkowych powinniśmy dobrze się wyspać, a w czasie startu i lądowania, kiedy zmiany ciśnienia powodują uczucie zatkanych uszu, żuć cukierka lub gumę – to może złagodzić ten niepożądany efekt.

Co ważne: powinniśmy być spokojny – lot samolotem to nic strasznego!