Bruksela zaprasza!

Na wakacje, na długi weekend, na parę dni – warto udać się do leżącej nad rzeką Senne Brukseli, która uchodzi w Europie za jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych (zobacz LOT). Jest stolicą Belgii i Unii Europejskiej i liczy prawie milion mieszkańców.

Miasto dzieli się na Brukselę Dolną i Górną. W Dolnej, jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie znaleźć możemy ślady przeszłości: rynek z ratuszem, domy cechowe z XVII wieku. Ci, co uwielbiają wąskie uliczki z historią na pewno nie odejdą stąd niezadowoleni, kręte uliczki prowadzą do magicznych placów i urokliwych alejek, a niektóre z nich do zabytkowego Kościoła Świętej Katarzyny. To tu można zacząć swoją wycieczkę. Oprócz wyżej wymienionych znajdziemy tu również dzielnicę domów z czerwonymi Brukselalatarniami. W Brukseli Górnej aż kipi bogactwem i przepychem. Znajduje się tu mnóstwo luksusowych miejsc: hoteli, zamków, ogrodów, parków i sklepów, a ulice całkowicie różnią się od tych, po których można spacerować na terenie Brukseli Dolnej. Tutaj aleje są bardzo szerokie, ale jednocześnie niezbyt ruchliwe. W dowolnej części miasta jednak znajduje się naprawdę dużo zieleni, choć tutaj tętni życie i ciągle coś się dzieje, pobyt okazuje się być bardzo przyjemny.

Najważniejsze zabytki

W sercu Brukseli znaleźć możemy popularny Grand Place – plac rynkowy, miejsce, gdzie codziennie spotykają się tysiące ludzi, w tym mieszkańców i przyjezdnych. Jest to bez wątpienia jeden z najładniejszych rynków w Europie, znajduje się na nim gotycki ratusz z XVII wieku, Dom Króla, czyli XVI-wieczny pałac z Muzeum Miejskim, w którym podziwiać można niebywałą kolekcję wyrobów ze srebra i ceramiki i Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli, w której kryją się dzieła wielkich XVI-wiecznych artystów.

Do najbardziej znanych miejsc należą:

-fontanna z XVII wieku, przedstawiająca posąg siusiającego chłopca. Nazywa się Manneken Pis i stanowi wręcz symbol Brukseli, „chłopiec” jest ubierany przez mieszkańców w różne stroje ludowe, z okazji różnych uroczystości

-Atomium, czyli powiększony o 150 miliardów razy model kryształu żelaza. Jego wielkość przekracza 100 metrów, przez co wywiera na turystach ogromne wrażenie.

Ponadto w stolicy Belgii znajduje się wiele uniwersytetów nawet z XVIII wieku, dzięki którym Bruksela stanowi ważny ośrodek akademicki.

Nie pozostaje nic innego jak zorganizować wyjazd na zachód zobaczyć jedną z europejskich stolic, spędzić trochę czasu i poznać odrębną kulturę mieszkańców, a potem wrócić zadowolonym.